
Aktuális, 2022. évi táborunk felhívása és jelentkezési lapja letölthető
innen.
Táborunk általános leírása, célkitűzései:Frederic Chopin Zenei Alapfokú Művészeti Iskola alkotótáborának megrendezésére évtizedek óta a Continuo-Gödöllő Alapítvány támogatásával kerülhet sor.
A tábor jellege a kezdetektől összművészeti jellegű: a zeneművészet mellett szerepet kap a tánc, a dráma és a kézműves alkotóműhelyekben folytatott munka is.
Az 1984-ben gödöllői zeneiskolások számára indított Zene és társművészetek tábor - szakmai színvonalával valamint sokrétűségével - mára a város határain túl is népszerűségre tett szert. A táborozók kétharmada továbbra is a gödöllői zeneiskola tanulója, de minden évben érkeznek fiatalok más városokból is. Művészeti táborunk az elmúlt évtizedekben nemzetközi érdeklődésre is számot tartott: érkeztek hozzánk Gödöllő testvérvárosaiból, Csíkszeredából (Románia), Brandys nad Labemből (Csehország), Valdemorobol (Spanyolország) és a szlovákiai Nagyrőcéről is. A külföldről érkező ifjú hangszeresekkel gyakran szimfonikus zenekarrá bővül a zeneiskola többszörös versenygyőztes Ifjúsági Vonószenekara.
Az elmúlt években Gál Tamás Liszt Ferenc-díjas (1998) és Érdemes művész díjas (2008) vendégkarmester és Lázárné Nagy Andrea vezetésével muzsikált a tábori zenekar. Händel: Vizi-zenéjéből hangzottak el tételek, valamint a filmzene világával is ismerkedhettek a táborozók, hiszen a közismert Karib-tenger kalózai filmzene volt a hangverseny záró műsorszáma. Händel Vizi-zenéje alkalmat adott innovatív megjelenésnek is: a Gödöllő Táncszínház táncosai nagyszerű koreográfiával színesítették e barokk tánctételek előadását.
A tábor céljaiA tábor szakmai munkájának a múlt értékei felé tekintő iránya: a népzene, a néptánc, a történelmi táncok tanulása, a barokk zeneművek elemzése, a reneszánsz és barokk kamaraművek megtanulása. A másik irány századunk művészetének mind komolyabb megismerése, melyhez a XX. századi zeneszerzők műveinek megtanulásával, előadásával kapcsolódik táborunk szakmai tevékenysége. A művészetek ilyen szintű egymásra gyakorolt hatását és értékteremtő erejét játékos és szórakoztató formában szeretnénk megmutatni határon innen és túl.
A zenével és társművészeteivel szabadidős tevékenységként, élményszinten foglalkozva elmélyíteni a művészettel foglalkozó fiatalokban a rendszeres tanulással megszerzett ismereteket.
Kötetlen együttlétek és szakemberek irányításával történő élményszerző tábori munka közben, emberi kapcsolatok elmélyítésével és a művészetek esztétikai és etikai nevelő hatásával segíteni a személyiség teljesebb kibontakozását.
A művészeti táborban reggeltől későestig tartó sokszínű programmal tágítani a résztvevők érdeklődési körét. Tartalmas baráti együttlétek révén az emberi együttélés helyes normáinak megélésével szeretnénk hozzásegíteni a fiatalokat a társadalomba történő beilleszkedéshez, azzal a törekvéssel, hogy ezen a héten mellőzzük a mobiltelefon ok nélküli használatát.
HagyományőrzésKiemelt cél számunkra, hogy a hagyományok megismerése az élet részévé váljon: ahogyan a tulipánok díszítik a kelengyés ládát, úgy díszítik a lelkeket az igaz értékekkel való ismerkedés, ezáltal a ránk bízott fiatalok életszemléletébe „észrevétlenül” épül be a hagyománytisztelet.
A hagyományok állandóságot teremtenek, mely mai világunkra egyáltalán nem jellemző. Az állandóság erősíti az identitást. Fontos szerepet kap a népi hagyományok, játékok felelevenítése, népszokások életre keltése. „A Népművészet Ifjú Mestere” díjas Benedek Krisztina irányításával a népzene csoport a magyarság múltját jeleníti meg. A táborozók naponta rendszeresen énekelnek magyar népdalokat, a népi táncokat ismerő gyerekekkel együtt táncolnak, a táborban népi hangszereken játszó népzenészek zenéjére. Mindannyian élményszinten találkozhatnak zenei múltunk nagy kincsével, a ma is élő népzenével.
Nagy népszerűségnek örvend a Szentgáli - Varga Szilárd által 2017-ben indított - kézügyességet próbára tevő - lehetőség, ahol a gyerekek a művészeti órák után fából népi hangszerek, eszközök, tulipános ládák, fakardok, pajzsok és egyéb múltbéli eszközök készítésével foglalkoznak. Mindeközben elmaradhatatlan a közös éneklés, népdaltanulás.
A TÁBOR ÁLLANDÓ ÉS FAKULTATÍV PROGRAMJAIEz az összművészeti tábor lehetőséget ad a gyermekeknek egy holisztikusabb kitekintésre a művészetek terén. Kipróbálhatják magukat olyan, számukra izgalmas területeken, amire a tanév során nincs lehetőségük ilyen komplex módon: a drámajátékok, személyiség-fejlesztő foglalkozások, kézműves tevékenységek, táncfoglalkozások, valamint számos újfajta zenei formáció a klasszikus zene, népzene és jazz műfaj területén. Megannyi olyan alternatíva, ami új tehetségek felfedezését is lehetővé teszi, és alkalmat ad a fiatalok számára a kreatív kibontakozásra.
Az évek folyamán kialakított programsorban fontos szerepet kapnak a különböző összeállítású zenekarok és kamaraegyüttesek. Az igényes kamarazenélést és a zenekari foglalkozásokat egyéni hangszeres foglalkozások, improvizálás, zenei vetélkedők, hangversenyek egészítik ki. Neves művésztanárok tehetséggondozó egyéni hangszeres órákat tartanak, amelyeken előre elkészített műsorral vehetnek részt a kiemelkedő tehetségű és szorgalmú fiatalok.
Vajda Gyöngyvér és Homolya Szilvia kiváló vendég tánctanárok által vezetett 7 napon át tartó tánckurzuson táborozók nem csak különböző korok táncaival, öltözködési stílusával ismerkednek, hanem az érintett korok illemtani szabályaival is.
A drámafoglalkozások - Tápai Dóra és Körömi Gábor kiváló drámapedagógusok irányításával – szintén az emberépítést célozzák a zene- és tánctanuláshoz hasonlóan, feladatuk a személyiségformálás, a kapcsolatfelvétel, a kapcsolattartás, a társadalomba való beilleszkedés és szocializáció megkönnyítése.
Ez a kötetlen légkör, ami ennek a művészeti tábornak a sajátja, pozitív alkotóenergiákat szabadít fel.
A komplexitás jegyében állandó programterv, hogy a zenei együttesek szolgáltassák a színdarabok háttérzenéjét, a díszletek, jelmezek, valamint a gyerekek által olyannyira kedvelt „kottaháború” (számháború, számok helyett ritmusokkal) kellékei pedig a kézműves foglalkozásokon készüljenek. A „szabadidős” kézműves tevékenység során egy közös alkotás is elkészül a hét folyamán, amiből sokan kiveszik a részüket. Így készültek az előző években az iskola falait díszítő nagyméretű nemez munkák, illetve hímzett-szövött faliképek.
Az egész napos zenélés és művészeti foglalkozások után esténként fakultatív programokat szervezünk a gyerekek és szüleik számára.
A Fiatal Művészek koncertjére előadóként volt növendékeinket hívjuk meg, akik zeneakadémiai felvételre készülnek, oda járnak, vagy már elvégezték azt.
A hét második felében (péntek-szombat-vasárnap) kerül sor a táborban készült számos produkció bemutatására. A foglalkozásvezetők kreativitásának és a gyerekek ügyességének, lelkesedésének köszönhetően számos izgalmas produkció születik.
A bemutatók, koncertek helyszíne – amennyiben lehetőségünk engedi – a zeneiskola hangversenytermén kívül az iskolával szemben lévő Gödöllői Királyi Kastély.
A tábor utolsó előtti napján, szombaton egész napos rendezvényre várjuk a szülőket és érdeklődőket, a zeneiskola udvarán rendezendő Chopin Open elnevezésű CSALÁDI NAP-ra, ahol a tábori résztvevők közül a könnyedebb műfajok képviselői szórakoztatják az érdeklődőket (fúvós együttes, jazz együttesek, pop és musical dalok előadói). Ezen kívül családi vetélkedő, zenés activity, arcfestés, vidám népi játékok, közös néptánc és kézműveskedés színesítik a programot.
Ugyanezen a napon, a városi önkormányzat szervezésében a Múzeumok Éjszakáján 17.00 és 23.00 óra között folyamatosan zenei-képzőművészeti interaktív kiselőadásokkal várjuk a Pecsétgyűjtő Gyermekprogram kíváncsi résztvevőt, kicsiket és nagyokat egyaránt.
A tábort általában közel 100 növendékkel, 18-20 művésztanárral (részben a zeneiskola tanárai, részben meghívott mestertanárok, vendég előadók) valamint 8-10 fő segítővel (zeneiskolai alkalmazottak, szülők, támogatók, volt tanítványaink) valósítjuk meg.