Kosztümös díszhangverseny
2014 óta a Zene világnapját ezzel a különleges hangversenyünkkel köszöntjük október 1-jén, melynek helyszínéül a város támogatásának köszönhetően a Gödöllői Királyi Kastély szolgál, igazán exkluzív környezetet biztosítva a zeneiskola korhű ruhákban fellépő növendékei és tanárai számára. Nagy örömünkre a Gödöllő Táncszínház is csatlakozik hozzánk évek óta.
A hangversenyek repertoárja öt évszázad zeneműveiből áll össze az 1400-as évektől az 1800-as évek végéig: a reneszánsz muzsikától, a barokk és klasszikus szerzők darabjain át egészen a későromantikus mesterművekig hallhatunk rendkívül igényes műsorszámokat a zeneiskola kiemelkedő tehetségű és szorgalmú növendékeitől.
A város támogatásának köszönhetően mindehhez csodálatos korhű ruhák társulnak, melyek segítenek bennünket az időutazásban és a korok közötti tájékozódásban. Szépségüket kiemeli, és egyben elmélyíti a rendkívül exkluzív királyi környezet.
2018-ban első alkalommal Gödöllő testvérvárosa, Brandys nad Labem – Stara Boleslav művészeti iskolájából is érkezett delegáció a koncertre, műsorukkal tovább emelve hangversenyünk színvonalát.
Élményeim a kosztümös koncerteken
Már két alkalommal volt lehetőségem szerepelni zeneiskolám igazgatója, Buka Enikő néni által kezdeményezett különleges és az országban szinte egyedülálló hangversenyen.
2014 novemberében az elsők között lehettem, akik az akkor először megrendezett kosztümös díszhangversenyen muzsikálhattak. Tanárommal Paganini Ördögtrilla szonátáját készítettük erre az eseményre, melyet már nagy izgalommal és érdeklődéssel vártam. A koncert előtt már több nappal megkaphattuk a ruhát, így volt időm hozzászokni és gyakorolni a hegedülést ebben a különleges ruhakölteményben. A nekem szánt ruha igazi korhű barokk, arany és ezüst mintázatú, széles abroncsú csoda volt, mely a fotósokat is megihlette és a Gödöllői Királyi Kastély Dísztermének hangulatához is tökéletesen illett.
A következő évben már a Zene Világnapjához kötődött a hangverseny, mely 2015. október 4-én került megrendezésre. Ezen a koncerten kettő műsorszámban is szerepelhettem: vonósnégyessel kísértünk egy Vivaldi versenyművet, melynek szólistája két kürtös volt, valamint Bach Parasztkantátájából is előadtunk több részletet. Ezen a hangversenyen a Gödöllői Királyi Kastély Lovardájában léphettünk fel. Itt is hatalmas élményt nyújtott a különleges ruha viselete, ezúttal Enikő néni a vonószenekar egységes megjelenését tartotta szem előtt, így kellemes lágy-kék menüett ruhában zenélhettünk. A korhű ruhák viselete és a díszes hangversenytermek által még jobban átélhettük a zeneművek hangulatát, és ezek az alkalmak így még nagyobb zenei élményt nyújtottak mind az előadóknak, mind a hallgatónak.
Nagy köszönettel és hálával tartozom Enikő néninek azért, hogy életre hívta ezt a nagyszerű és rendkívüli lehetőséget Gödöllőn. Nem csak azért, mert ezáltal még színesebb lett a város kulturális programkínálata, hanem azért is, mert ezzel a fellépőknek és a közönségnek egy életre szóló élményt szerzett. Biztos vagyok abban, hogy a kosztümös díszhangversenyekről készült fotóimat büszkén fogom megmutatni még az unokáimnak is!
Gödöllő, 2016. november 22.
Lázár Bíborka